Pocta obětem nacismu a fašismu v Nejdku

9. 3. 2019

Na hřbitově v Nejdku je pochováno celkem 49 obětí, které zemřely v místních zajateckých táborech v posledním roce války, kdy pracovaly na válečné výrobě, a nebo byly povražděny eskortami SS v pochodech smrti, které na jaře 1945 vedly z německých koncentračních táborů a procházely městem.

V zajateckých táborech, jež se nalézaly nedaleko silnice vedoucí na Nové Hamry (za společností Metalis) a na místě, kde dnes stojí firma Witte Automotive, se nepochybně jednalo o úmrtí z pracovního vypětí, hygienických poměrů a následků „péče“ o tyto obyvatele.

Na nejdeckém hřbitově leží Rusové, Poláci, Ukrajinci, Slováci, Židé, ale i Belgičan a Francouz. U zhruba tří čtvrtin těchto osob se podařilo dohledat jména, zbývající osoby nebyly ztotožněny. Jejich průměrný věk (bez několika dětí, které se zde narodily a umřely), činil kolem 20 let. Váleční zajatci byli za druhé světové války pohřbeni na místním hřbitově. V poválečných letech byly ostatky obětí pochodů smrti a válečných zajatců z okolí města shromážděny a s pietou a úctou uloženy na nejdeckém hřbitově, kde byl v průčelí hromadného hrobu vztyčen pomník s deskou se slovy „Za Vaši oběť, náš vděk!“ – stručné, krásné a lidské. Tato pamětní deska byla po tzv. sametové revoluci zničena. Novou desku pak zajistili Václav Rudolský a Karel Bazalka. Aby někoho zase neprovokovala k vandalismu, nechali zde zhotovit nápis Obětem 2. světové války.

Protože byl nápis příliš neadresný, vystoupil Václav Míšek na zastupitelstvu města, konaném na jaře 2015, a navrhnul, že by bylo třeba desku změnit. Návrh byl přijat se smíšenými reakcemi a se závěrem, ať to připraví. Nato zorganizoval neformální skupinu občanů, jež připravila návrh na novou desku a celý plán realizace. Z přípravy akce nejdéle trvalo upřesňování jmen a počtů obětí, čehož se ujal městský kronikář Mgr. Pavel Andrš, Ph.D., který vycházel ze záznamů hřbitovních a matričních knih a z archiválií, uložených ve Státním okresním archivu Karlovy Vary, a databází Vojenského ústředního archivu Praha a Ministerstva obrany ČR. Město Nejdek se následně rozhodlo rekonstruovat hřbitov a v jeho rámci počítalo i s tímto pietním místem. V lednu 2018 proběhlo jednání na hřbitově, jehož předmětem byla obnova pietního místa s vytvořením nového pomníku a nové pamětní desky. Ing. Lubomír Vítek, tehdejší starosta města, navrhnul 2 metry vysokou stélu, kámen, na němž by byla upevněna pamětní deska se jmény zjištěných obětí. Problém nalezení takového žulového kvádru v přírodě vyřešil místní kameník Martin Litavský. Vhodný kámen našel na pozemku Ing. Radka Zamrzly v Nových Hamrech a spolu s Ing. Vítkem jej zajistili jako dar pro pietní účely. Ten následně zorganizoval přemístění kamene na nejdecký hřbitov a nakonec i výrobu nové pamětní desky a její upevnění na uvedený kámen na pietním místě. Dalším sponzorem se stala společnost SWISS-FORM Nejdek pod vedením ředitele Ing. Igora Blažka, která navrhla a vyrobila bez finančního nároku pamětní desku z ocelového plechu s textem a jmény. To je dar skutečně nemalý. Tak bude splacen dluh nás všech, občanů Nejdku, 49 mladým lidem, otrokům třetí říše, jejichž životy byly na území města v posledním roce války zmařeny. Všem, kteří se na akci podíleli, za jejich úsilí děkujeme.

Ve středu 8. května 2019 v 15 hodin bude obnovený památník na místě hromadného hrobu obětí nacismu a fašismu v Nejdku slavnostně odhalen. Zveme všechny občany města k uctění památky zde pochovaných tak, jak to po válce učinila široká veřejnost. Neměli bychom se svými předky nechat zahanbit. Jde o symbolický akt a připomínku válečných obětí za ty, kteří nedobrovolně přišli o život v našem regionu. Za účast předem děkujeme.

Autor: 
Mgr. Pavel Andrš, Ph.D., Václav Míšek