Kvůli hrozbě případného vyhlášení úpadku posílili karlovarští krajští zastupitelé ekonomickou sílu Karlovarské krajské nemocnice (KKN) a navýšili její základní jmění o padesát milionů korun.
Pod KKN, jejíž základní kapitál je nyní 220 milionů korun, spadají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu.
"Pro stabilizaci ekonomické situace KKN navrhujeme navýšení základního jmění společnosti o padesát milionů korun. Tím se samozřejmě zlepší poměr závazků versus základní kapitál, kde už to dosahuje hraničního limitu v otázce případného konkurzu," uvedl karlovarský krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš (ODS). "Je potřeba úplně upřímně říct, že 50 milionů korun pomůže nemocnici v oblasti hotových peněz, nicméně to neovlivňuje hospodářský výsledek," dodal Bureš.
Krok řada opozičních zastupitelů kritizovala. Jan Horník (STAN) se mimo jiné ptal, kolik peněz KKN dluží po splatnosti. "Co se týče pohledávek po splatnosti, tak je to 180 milionů korun," uvedl Bureš. Jakub Pánik (zvolen za ČSSD) se pozastavil nad predikcí hospodářského výsledku za loňský rok KKN v objemu minus 249 milionů korun a na letošní rok minus 84 milionů korun. Odmítl přitom, že by za tím mohlo být jen navýšení mezd personálu. Krajskému zastupiteli Václavu Sloupovi (KSČM) se "otvírala kudla v kapse", když se dočetl, že má kraj na útraty KKN přispět 50 miliony korun. Přitom se zajímal, jaká opatření se dělají, aby nebyla KKN neustále v červených číslech.
Opozičnímu zastupiteli Petru Zahradníčkovi (TOP 09) chyběl přislíbený ekonomický výhled KKN na další tři roky. Podle Bureše je to dáno naplánovanými jednáními o navýšení plateb, kdy VZP za pacienta platí karlovarské nemocnici 29 tisíc korun paušální poplatek a v chebské 36 tisíc korun. "Přicházíme s návrhem na sjednocení čísel a vycházeli jsme přitom z té vyšší sazby," poznamenal radní s tím, že VZP je tomu nakloněna. Dohoda by mohla být hotová do dubnového jednání karlovarského krajského zastupitelstva. Podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by se v případě srovnání plateb mohlo v součtu jednat o částku zhruba 100 milionů korun. "To jsou ty prostředky, které každý rok chybí," dodala.
Předsedkyni představenstva KKN Věře Procházkové (ANO) se navyšování základního jmění nelíbí, ale není podle ní jiné rychlé řešení. Ministerstvo zdravotnictví podle ní připravilo podklady pro jednání vlády, podle nichž by měly vzniknout jen dvě sazby za lékařské výkony, a to jedna pro fakultní a druhá pro krajské nemocnice. To by mělo do KKN přinést peníze. Senátoři podali navíc proti rozdílným platbám za výkony žalobu, ale rozhodnutí soudů je zatím v nedohlednu. Pokračovat mají rovněž jednání o doplacení povinného navýšení mezd nařízeného vládou v nemocnicích v loňském roce.
Padesát milionů korun pomůže nemocnici v oblasti hotových peněz