Prohlášení XI. sjezdu KSČM

15. 5. 2022

V neděli 15. 5. 2022 pokračoval v Brně řádný XI. sjezd KSČM. Mimo jiné bylo delegáty sjezdu schváleno Prohlášení sjezdu, v němž se konstatuje, co si komunisté myslí o současných problémech ve společnosti a jaké mají recepty na jejich řešení. Píše se v něm:

Současná pravicová vláda ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů není schopná řešit stávající krizi a její dopady na občany naší země... Řešení těchto otázek se však vláda nijak nevěnuje. Místo toho se ze všech sil zaměřuje na prohlubování konfliktu na Ukrajině. Již tam poslala zbraně, munici a vojenské vybavení za více než miliardu korun. Státní moc také zavedla cenzuru, zakazuje jí nepohodlná média a tomu, kdo veřejně prezentuje jiný názor, dokonce vyhrožuje vězením.

My komunisté takovou politiku jednoznačně odmítáme. Naše cíle jsou jasné. Prioritou pro nás je, aby lidé mohli důstojně žít a ne živořit. Požadujeme právo na důstojné bydlení a veřejně financovanou výstavbu 40 tisíc bytů ročně pro naše občany. Žádáme opětovnou regulaci nájemného a zdanění spekulace s byty. Chceme zvýšit minimální mzdu na 20 tisíc korun měsíčně a tlačit na celkové zvyšování mezd a zkrácení pracovního týdne na 35 hodin při zachování mzdy. Prosazujeme důstojné důchody, bezplatné školství a zdravotnictví… Příčiny současné krize jsou však systémové. Proto se i jejich skutečné řešení nachází mimo stávající kapitalistický systém, který je založen na vykořisťování, útlaku a válkách… KSČM je přesvědčena, že sociálně spravedlivé společnosti patří budoucnost!“

Autor: 
XI. sjezd
Zdroj: 
Naše Pravda