Kaplička

24. 5. 2016

     Čtvrt  století  probíhá nejen v našem městě podivný vývoj. Téměř vše kolem nás se změnilo k nepoznání, ale člověk se tomu přizpůsobil. Všechno současné i budoucí podléhá ekonomickým výsledkům, ale trochu jsme se upoutali na zástupné problémy.

      Divil jsem se tomu, že nám kolem kostela k lesu jezdí nákladní vozy se zeminou a potom s kameny a dalším stavebním materiálem. Nedalo mi to a šel jsem na procházku k lesu u zahrádek. Zaujala mě oprava cesty, kde byla předtím spíš jen pěšina. Přišel jsem ke křížku a pokračoval. Náhle vidím nějakou střechu, což mě překvapilo. Nebylo to žádné  obydlí, přišel jsem ke kapličce. Podivil jsem se  krásné nové malé stavbě. Přesnější informace jsem si potom přečetl ve zpravodaji. Když máme kapli také v poslanecké sněmovně parlamentu ČR tak……Tím jsem se trochu tajemně dostal k podstatě věci, kterou mám na mysli.

      V ČR stavíme nové kostely, kláštery a kapličky, obnovujeme křížky po cestách, ale máme přeci jiné starosti. Možná budeme stavět  i minarety…..Viděl jsem na vlastní oči nový klášter, jako „pobočku“ areálu kláštera v Teplé, který  je několik kilometrů poblíž Teplé. Jako člen  kulturní  komise  Karlovarského  kraje  jsem  tam byl před časem  s kolegy. Všude ticho, jen věžní hodiny oznamovaly zrovna pátou. Mniši byli v té době asi na mši. Otevřeným oknem bylo možno uvidět  interiér kuchyně – soudě podle vybavení – luxusní v nerez provedení.  První, co mne napadlo, bylo, jak se dnes stravují pracující lidé v továrnách. Dnes většinou nemají závodní jídelny v té podobě, jak jsem to zažil já,  kdy závod zabezpečoval  ve vlastní kuchyni  výrobu jídla – tedy uvařily jej kuchařky, též zaměstnankyně závodu.  Měli jsme prostornou jídelnu, vše v areálu závodu.  Byl to luxus, málokterý zaměstnavatel by si jej dnes mohl dovolit. Dnes se vše zajišťuje „dodavatelským způsobem“. 

      Církve v restitucích získávají majetek, a to i takový, který jim nikdy nepatřil a ještě obdrží miliardy náhrad. Nemám nic proti věřícím spoluobčanům, každý byl nějak vychován a něčemu věří.

Ale v našem státě  70 – 80 % obyvatel  nevyznává žádnou víru, jsou ateisté. Proto tento vývoj  není přínosem  pro většinovou populaci.

      Svoje zamyšlení ukončím asi takto:  naše nová kaplička je sice pěkná,ale nic nového  nemůže přinést. Dozvídám se, že do roku 1945 tam byla.

Je toho přece víc, co je přežité. To by se také mohlo začít ve školách vyučovat náboženství.   Zpátečnictví je podle mého názoru nesmysl.  Pokrok  lidské  společnosti  v mnoha oblastech, vědecké a technické vynálezy nás posouvají  kupředu.   To je jako  bychom  našim ženám místo automatické pračky dali  do ruky valchu. Když doznívají výsledky MS v hokeji tak se ptám: co takhle odebrat chlapcům přilby z hlavy nebo kamery z branky? Také to bylo dříve jinak. Je to absurdní že? Spíš bych obnovil Rukavičkářský závod Abertamy. Zasloužil by si to i masokombinát v našem městě. Nemůžu opomenout problém s lékařem, který se snad brzy vyřeší… A tím se vracím na začátek, že vše je v ekonomice.   

Autor: 
Jan Tancibudek