Jak je to ve vašem kraji s cestovním ruchem, je u vás dostatečné kulturní vyžití?

13. 3. 2020

Karlovarský kraj je třetím nejnavštěvovanějším regionem v republice. Dominuje zde lázeňství, o jehož stabilizaci a další rozvoj usilují všechny politické reprezentace. Do lázeňských zařízení se začínají vracet tuzemští klienti, vzniká Balneologický institut, jehož cílem je nejen propagace, ale především výzkum a další rozvoj lázeňské péče.
K významným akcím pomáhajícím udržet prestiž Karlovarského kraje jako zajímavé turistické destinace rozhodně patří Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Vynikající pověst mají i Chebské dvorky, Folklorní festival v Karlových Varech, Mezinárodní soutěž mladých operních interpretů a mnohé další.
Kraj má zřízenou vlastní destinační agenturu, jejímž úkolem je nejen propagace v rámci ČR i zahraničí, ale především spolupracovat se všemi poskytovateli služeb v rámci cestovního ruchu.
Významné jsou i úspěchy při zápisech jak Hornické krajiny Krušnohoří, tak i Lázeňského trojúhelníku: Karlovy Vary – Mariánské Lázně – Františkovy Lázně na Seznam světového dědictví UNESCO.
Hnutí ANO a jeho koaliční partneři (ODS a Karlovaráci) se ale momentálně snaží tu druhou iniciativu zhatit. Dopravní podnik Karlovy Vary musí z finančních důvodů stáhnout 150 spojů MHD. Jen velmi těžko se na Seznam světového dědictví UNESCO dostane krásné lázeňské město, zahlcené osobními automobily a výfukovými plyny. Zatímco všude jinde se snaží auta vytlačit ze svých center a posílit veřejnou dopravu, v Karlových Varech je to přesně naopak. Stejně tak vytěsnění infocentra z lázeňské části není určitě pro turisty zrovna komfortní.
Máme skvělé podmínky pro aktivní dovolenou, možnosti jsou celoroční. Jsme krajem lesů, hor a celé řady historických památek. Ale k tomu aby se k nám turisti rádi vraceli, potřebujeme také kvalitní infrastrukturu. Dálniční napojení na Prahu, které nám slibovaly snad všechny vlády v posledních 20 letech, je stále v nedohlednu. Přestože máme v Karlových Varech mezinárodní letiště, stále se nedaří zvýšit počty letů do naší destinace.
Přes mnohá prohlášení politiků o podpoře našeho kraje se obyvatelé našeho regionu cítí odstrčeni s pocitem, že místní problémy nikoho nezajímají.

Eva VALJENTOVÁ, předsedkyně klubu zastupitelů KSČM Karlovarského kraje

Zdroj: 
Haló noviny